Jak podejmować trafne decyzje


by Damian Smal
Życie nie jest pasmem klęsk, ale pasmem wyborów. Nieustannie, każdego dnia i co minutę stajemy przed koniecznością podjęcia decyzji. W jakich wyjdę butach, na co wybiorę się do kina i z czym zrobię sobie kanapkę? Czy wiesz, że umiejętności podejmowania decyzji można się zwyczajnie nauczyć?
Zmniejsz do minimum ilość wyborów
Dlaczego Mark Zuckerberg ciągle ubiera ten sam czarny t-shirt i niebieskie jeansy? Bo on już wie, że codziennie mamy ograniczone pole wyboru. Każda następna decyzja, choćby ta najmniejsza, jak właśnie związana z ubiorem, znacznie ogranicza naszą efektywność poznawczą i po prostu zabiera nam energię. Zuckerberg z pewnością zapoznał się z badaniami Roya Baumeistera i teraz woli narazić się na śmieszność czy krytykę jego gustu, aniżeli tracić miliony dolarów nie wiedząc co zrobić za swoim biurkiem, ponieważ jego decyzyjność zmalała.
Prześpij się, a później podejmij decyzję
Jestem zwolenniczką szybkiego podejmowania decyzji, ale jednak bez przesady. Stare przysłowie mówi Trzeba przespać się z problemem. Otóż w ten sposób dajesz podświadomości szansę samodzielnie przetworzyć dylemat. Nawet nie zdajesz sobie sprawy, że rozwiązanie może przyjść samo, jeśli tylko chwilę odsapniesz. Dodatkowo, nie będziesz działał spontanicznie. Kiedy oglądasz domy, które chcesz kupić, najchętniej od razu dałbyś zaliczkę sprzedawcy. Działasz pod wpływem impulsu. Z tej naszej ludzkiej tendencji bardzo chętnie czerpią specjaliści od marketingu każąc ci od razu kliknąć przycisk kup teraz. Ty pomyśl sobie na spokojnie, prześpij się z tym, a rozwiązanie samo przyjdzie do ciebie nad ranem.
Metoda 20 pomysłów
Wahasz się co powinieneś zrobić? Czy zgodzić się na propozycję pracy? Weź kartkę i długopis. Zrób sobie prawdziwą burzę mózgu. Zacznij spontanicznie wypisywać 20 różnych rozwiązań twojego problemu, jakie potencjalnie mogą się zdarzyć, kiedy przyjmiesz tę propozycję. Szybko zauważysz, że wcześniej nie udało ci się wpaść na aż tak wiele możliwości. To z pewnością ci pomoże. Poradź się innych, oni także podsuwają ciekawe sugestie, ale zawsze ostatecznie słuchaj tyko siebie.
Rozważ swoje priorytety
Na pewno masz pomysł na swoje życie. Każda decyzja będzie je więc kształtować. Musisz zatem wybierać zgodnie z jakimiś wartościami, aspiracjami. Staraj się nie zbaczać za daleko z niegdyś wytyczonej ścieżki. Jeśli na przykład najważniejsza jest dla ciebie rodzina i zawsze tak było, to nie wyprowadzaj się za pracą za granicę itp.
Decyzję podejmuj szybko
Nie możesz zbyt długo zastanawiać się co zrobić. Zwykle wahamy się w nieskończoność, ponieważ boimy się ryzyka, konsekwencji, trudności i porażki. Ale czy życie naprawdę jest choć trochę przewidujące? Toczy się swoim torem, więc jakąkolwiek decyzję podejmiesz, nie będzie zła lub dobra, a po prostu będzie mieć inne konsekwencje. Takie podejście zdejmuje z ciebie cały ciężar i pozwala podchodzić do podejmowania decyzji dużo swobodniej i spokojniej.